top of page
Поиск

Принципи адаптації електронних текстів для використання в тифлопедагогіці

  • Фото автора: Maria Levitska
    Maria Levitska
  • 29 нояб. 2015 г.
  • 2 мин. чтения

На сьогоднішній день в Україні нараховується велика кількість людей з вадами зору, враховуючи, що життя стрімко йде вперед, розвиваються різні технологічні та інформаційні технології та засоби спілкування – соціальні мережі. Людям з обмеженими можливостями, а саме порушенням зору, потрібно також користуватися різними електронними технологіями, що дозволить значно покращити їх якість життя, відчувати себе повноцінними членами суспільства. Досить часто піднімається питання адаптації електронних текстів у використанні їх людьми з порушенням зору.

Під адаптацією розуміють здійснення тих функцій, які допоможуть полегшити сприймання електронного тексту людиною з порушенням зору, його опрацювання і ознайомлення. Функції адаптації впливають на швидкість читання, розуміння змісту тексту та його відтворення в подальшому. Для цього використовують методи адаптації електронного тексту, а саме:

- смислове редагування;

- зорове редагування.

До смислового редагування відносять:

- розбивку тексту на логічні частини (головна думка має міститися на початку тексту, тому кожна частина має логічно доповнювати попередню і нести цілісне уявлення про сприймання тексту).

До зорового редагування відносять:

- підбирання легкодоступного шрифту (розмір, колір);

- дотримування інтервалів міжрядкового тексту;

- встановлення параметрів сторінки ( верхні і нижні відступи, відступи лівого і правого поля);

- використання абзаців та пробілів;

- виділення важливо-інформаційного тексту курсивом, напівжирним виділенням, підкреслюванням текстового матеріалу;

- пояснення тяжко-доступного матеріалу за допомогою засобів наочності (малюнків/схем/рисунків/графіків). Щодо використання засобів наочності потрібно керуватися правилами їхнього оформлення, а саме: враховувати підвищення контрастності матеріалу, насиченості кольору, контуру.

Методи смислового і зорового редагування сприяють полегшеному сприйняттю електронного тексту, його пізнанню та осмисленню людям з порушенням зору. Методи адаптування електронного тексту в цілому впливають на загальний інтелектуальний розвиток людини, розширюють її пізнавальну та комунікативну сферу, формують світогляд. Стимулюють до підвищення рівня обізнаності, самоосвіти, усесторонньої орієнтації у різних сферах людської діяльності, дають змогу людині зі зниженим зором спілкуватися з оточуючим світом.

Для реалізації принципів адаптації електронних текстів для використання в тифлопедагогіці було б необхідно ввести символ маркування спеціальних сайтів з адаптованим текстом для людей з порушенням зору. Символ маркування дає змогу економити час людей зі зниженим зором в пошуку потрібної інформації, підвищити ефективність сприймання матеріалу. Щоб прискорити процес використання такої системи потрібно провести інтенсивну роботу із поширення розроблених електронних методик , звернути увагу суспільства на потреби людей зі зниженим зором.

Українська тифлопедагогіка вивчає сучасні проблеми людей зі зниженим зором та сприяє пристосуванню до активного суспільного життя. Розвиток технічних та інформаційних технологій потребує адаптації електронних текстів для доступного та полегшеного користування матеріалом людьми з порушенням зору.


 
 
 

Comments


Мы в соцсетях
  • Простая иконка Twitter черного цвета
  • Простая иконка Facebook черного цвета
  • Простая иконка Google+ черного цвета
Новые записи

© 2015 WORLD of blind.

bottom of page