top of page
Поиск

Супровід незрячого, як елемент в системі професійного самовизначення майбутнього тифлопедагога

  • Фото автора: Maria Levitska
    Maria Levitska
  • 29 нояб. 2015 г.
  • 3 мин. чтения

Найважливішим критерієм усвідомлення і продуктивності професійного становлення особистості є її здатність знаходити особистісний сенс у професійній праці, самостійно проектувати, творити своє професійне життя, відповідально приймати рішення про вибір професії, спеціальності та місця роботи. Звичайно, ці життєво важливі проблеми виникають перед особистістю протягом всього її життя. Особа ж постійно змінюється, розвивається, на різних стадіях її розвитку одні й ті самі завдання професійного самовизначення вирішуються по-різному. Постійне уточнення свого місця у світі професій, осмислення своєї соціально-професійної ролі, ставлення до професійної праці, колективу і самому собі стають важливими компонентами життя людини.Особистісне самовизначення - це визначення себе стосовно суспільно прийнятих (і прийнятих даною людиною) критеріїв особистісного становлення й подальша дієва реалізація себе на оснвоі цих критеріїв. Особистісне самовизначення формується раніше за професійне. На основі особистісного самовизначення складаються вимоги до професії.Самовизначення пов’язане зі спрямованістю в майбутнє, якісно іншим сприйманням часу, коли сьогодення постійно співвідноситься з майбутнім. Нове усвідомлення часу позитивно впливає на формування особистості за наявності впевненості в собі, у своїх можливостях і силах. Професійне самовизначення є важливою характеристикою соціально-психологічної зрілості особистості, її потреби в самореалізації і самоактуалізації. Важливим елементом в системі професійного самовизначення майбутнього тифлопедагога — це є супровід незрячого та спілкування з ним. Кожен тифлопедагог повинен знати і дотримуватися 5 основних правил супроводу незрячого:

  1. Не лишайте незрячого одного на проїжджій частині вулиці, на середині тротуару, на веранді або в дверях. Проведіть його в безпечне місце.

  2. При підйомі на східцях ведіть незрячого під кутом 90 градусів до них. Пересуваючись з незрячим, не робіть ривків, різких рухів, поворотів, ідіть плавно.

  3. У місцях перебування незрячих не залишайте двері напіввідчиненими.

  4. У шумному місці під час розмови не відходьте від незрячого, не попередивши його про це. Під час сильного шуму він може не помітити, що ви відійшли і продовжувати говорити, а потім, виявивши вашу відсутність, відчує себе ніяково.

  5. Коли незрячому необхідно сісти, просто легко і вільно допоможіть йому визначити, де знаходиться стілець, щоб він легенько доторкнувся до спинки, цього буде достатньо.

Приймаючи участь у Міжнародному дні “ Білої тростини ” , я спостерігала та використовувала ці правила в практиці, як супроводжуючий незрячого та “симулянта”. Для незрячого співпрацювати з супроводжуючим, який знає правила набагато покращує їх взаємоконтакт. Тож для майбутнього тифлопедагога правила супроводу є обо'язковими для вивчення.

Важливими аспектами є чи мають досвід студенти у спілкуванні з незрячими? Як часто супроводжували незрячого? Чи готуються вони до супроводу? Чи співпадають уявлення студентів про майбутню професію тифлопедагога з дійсністю з якою вони ознайомилися? Чи планують студенти працювати за професією після закінчення ВНЗ?

На основі цих запитань ми провили опитування у двадцяти (20-ти) студентів,що дало нам змогу зрозуміти професійне ставлення студентів до майбутньої професії.

Результати опитування :

  • 3 % студентів не мали досвіду спілкування з незрячими.

  • 37 % супроводжували незрячих.

  • 5 % готуються до супроводу.

  • У 15 % студентів співпадають уявлення про майбутню професію тифлопедагога з дійсністю з якою вони ознайомилися.

  • 40 % опитуваних студентів працюватимуть за професією після закінчення ВНЗ.

Узагальнення опитування студентів має такі результати, незважаючи на те, що уявлення про майбутню професію тифлопедагога з дійсністю з якою ознайомилися студенти, хоч має не високий відсоток та все — таки більшість опитуваних студентів прагнуть та мають бажання працювати за професією після закінчення ВНЗ. Супровід та спілкування з незрячим допоможе більш глибше проникнути в суть професії та відповідальності,яка залежить від вас. Якщо ви добре знаєте та володієте цими правилами, то це є первинне ознайомлення та початок для вашої майбутньої професії тифлопедагога.

Список використаних джерел

  1. Синьова Є.П. Тифлопсихологія: Підручник. – К.: Знання, 2008. – 365 с. – (Вища освіта XXI століття).

  2. Синьова Є.П., Федоренко С.В. Тифлопедагогіка: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2009. – 325 с.

  3. Паламар О. М. Формування у молодших школярів мотивів учіння (на матеріалі природознавства) : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Паламар Олена Михайлівна ; Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2004. - 205 арк. - арк. 185-201.


 
 
 

Comments


Мы в соцсетях
  • Простая иконка Twitter черного цвета
  • Простая иконка Facebook черного цвета
  • Простая иконка Google+ черного цвета
Новые записи

© 2015 WORLD of blind.

bottom of page